close X
background image

Blogi

Auraprint toimii kansainvälisesti monella alueella vahvistaen osaamistaan ja verkostoaan

Auraprint on Suomen johtava etikettipainotalo, ja meille on tärkeää pysyä tiiviissä yhteistyössä kansainvälisiin kumppaneihin. Yhteistyö on tärkeässä roolissa uudistumisessa ja siinä, että pysymme mukana kehityksen kärjessä. Verkostoituminen kansainvälisesti voi tuoda mukanaan tärkeitä yhteistyökumppaneita ja pitää meidät tietoisena painoalan uusimmista trendeistä ja muutoksista.

Concordia Labels

Olemme kuuluneet jo useiden vuosien ajan tunnettujen, itsenäisten eurooppalaisten painotalojen muodostamaan Concordia Labels -ryhmään. Concordiaan kuuluvat yritykset tapaavat toisensa muutaman kerran vuodessa yhdistääkseen voimansa hankinnoissa ja tehdäkseen yhteistyötä tuotekehittelyssä. Kaikilla ryhmään kuuluvilla yrityksillä on pitkä historia ja vahva asiantuntemus etikettimarkkinoista, eivätkä Concordian sisäiset yritykset kilpaile keskenään vaan jakavat innovaatioita ja osaamista.

Concordia Labels on sitoutunut auttamaan toisiaan myös yllättävissä, isompia tuotantohäiriöitä mahdollisesti aiheuttavissa tilanteissa, joten ryhmään kuuluminen varmistaa toimintavalmiutemme myös yllättävissä, meistä riippumattomissa tilanteissa.

FINAT European Label Forum (ELF)

Osallistumme vuosittain FINATin isännöimään European Label Forumiin (ELF), jossa pääsemme verkostoitumaan ja jakamaan tietoa muiden etikettialan asiantuntijoiden kanssa. European Label Forumissa ammattilaiset kokoontuvat keskustelemaan etikettialan ajankohtaisista aiheista ja kehityksestä. Viimeisin tapaaminen järjestettiin Amsterdamissa toukokuussa. Auraprint oli mukana kuulemassa uusimmat näkemykset alan trendeistä ja haasteista, aina geopoliittisista ja taloudellisista vaikutuksista vastuullisuuteen, tekoälyyn ja teknologisiin innovaatioihin.

Tapahtuman aikana käytiin inspiroivia keskusteluja muun muassa kestävästä kehityksestä etikettien valmistuksessa, yhteistyöstä sääntelyn saralla sekä siitä, miten luovuus ja tekoäly voivat kohdata etikettisuunnittelussa.

Ravenwood Packaging

Ravenwood Packaging on linerless-etiketöintiteknologian johtava kehittäjä ja valmistaja – heidän etiketöintikoneitaan on laajasti käytössä elintarviketeollisuudessa ympäri Eurooppaa sekä Pohjois-Amerikassa ja Australiassa. Osallistuimme toukokuussa Ravenwoodin vuoden 2025 maailmankonferenssiin, joka kokosi yhteen Ravenwood-koneiden jakelijoita ja painokumppaneita ympäri maailmaa.

Läpi tilaisuuden painotettiin vahvasti yhteistyötä. "Circle of Linerless" -viesti oli vahvasti esillä kaikissa esityksissä. Puhujat korostivat painotalojen ja jakelijoiden yhteistyön merkitystä ja markkinointikatsaus toi esiin tarinankerronnan ja asiakastapausten tärkeyden. Suomessa Ravenwood-teknologia on vahvasti käytössä valmisruokien ja lihapakkausten puolella, mutta soveltuu hyvin myös hedelmäpakkauksiin ja leivonnaisiin.

Muu kansainvälinen yhteistyö

Pidämme tiiviisti yhteyttä myös muihin maailmalla ja erityisesti Euroopassa toimiviin painotaloihin sekä materiaalintoimittajiin taataksemme aina uusimpien innovaatioiden hyödyntämisen tuotekehityksessämme ja toiminnassamme. Tulemme osallistumaan tänä syksynä Label Expo -messuille, jossa pääsemme tutustumaan etikettialan ajankohtaisimpiin uutisiin.

Auraprint kiittää kaikkia kansainvälisiä kumppaneita yhteistyöstä myös vuonna 2025!

Blogi

Auraprint toimii kansainvälisesti monella alueella vahvistaen osaamistaan ja verkostoaan Vastuullisuustyön tuloksia mitataan sertifioidulla Climate Calc -hiilijalanjälkilaskurilla Vastuullinen pakkaus -seminaaripäivä tarjosi paljon tietoa ja mukavaa yhdessäoloa Kotimaisuus on tärkeä arvo Auraprintille 38 vuotta takana Auraprintillä – haastattelussa IT-päällikkö Mikko Rantanen Auraprintin ISO 22000 -sertifikaatti – entistä turvallisempia etikettejä elintarviketeollisuudelle Foodwest Auraprintin tukena auditoinneissa ja kehityksessä – haastattelussa kehitysjohtaja Kaisa Penttilä “Kierrätyskelpoisuus lähtee pakkaussuunnittelusta” – Sumi Oy:n toimitusjohtaja Mika Surakka kertoo muovin kierrätyksestä Myyntipäälliköt työskentelevät yhdessä ja erikseen – haastattelussa Hanne Serell Haastattelussa reproesihenkilö Elisa Toivio Auraprint tarjoaa haasteita ja urakehitystä: Haastattelussa logistiikkavastaava Axel Welin Työntekijän hyvinvointia tukee oikeat ergonomiset valinnat tuotannossa ja toimistossa – haastattelussa työfysioterapeutti Eevi Pulli Ennaltaehkäisy ja laatupalautejärjestelmä tukevat laadun tarkastusta – haastattelussa Auraprintin laatuvastaava Hanne Palomäki Auraprintin ja Safrentin pitkäaikainen yhteistyö tuo juuri oikeat työntekijät tehtaalle “Pakkausdesignissa voi hassutella, mutta sen pitää myös kestää aikaa” Haastattelussa pakkaussuunnittelija Outi Oravainen Jo kaksi vuotta ilman poissaoloon johtaneita työtapaturmia Pakkauksista ja niihin liittyvästä sääntelystä Iso kiitos kausityöntekijöillemme myös tänä kesänä Auraprint jatkaa taivaltaan vastuullisemmalla polulla myös vuonna 2023 Auraprint 136 vuotta – perinteikkäästä lehtipainosta moderniksi etikettipainotaloksi Mitä painotalon sisällä tapahtuu? Tuotteen matka kaupan hyllylle Toimitusjohtaja Jussi Oksanen: Auraprint on ja tulee jatkossakin olemaan Suomen johtava etikettipainotalo Toimitusjohtaja vaihtuu – millä mietteillä uusi aloittaa ja edellinen jättää tehtävän Vastuullista yritystoimintaa Katsaus tähän päivään ja tulevaan – Ilkka Ylipotin haastattelu Pakkauslehdessä